Türkiye oyun yatırımlarında Avrupa önderi oldu

Bilişim Vadisi Dijital Animasyon ve Oyun Kümelenme Merkezi (DIGIAGE) Yöneticisi Emre Yıldız, Türkiye’nin dünya oyun pazarı 2022 yılı birinci çeyreğinde 330 milyon dolarlık ticari hacim yakalayarak, Avrupa’da en yüksek yatırım değerlemesine ulaşan ülke olduğunu belirtti.

Yıldız, kurumlarında düzenlenen Oyun Geliştirme Yaz Kampı ve Küresel Ekosistem Buluşmasında, Türkiye’nin küresel oyun bölümünde isminden kelam ettiren ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bu alandaki 2021 yılı pazar hissesinin 265 milyon dolar olduğunu söz eden Yıldız, küresel oyun pazarında isimlerinden kelam ettirdikleri kadar pazar hissesini arttıramadıklarını kaydetti.

Dünya oyun bölümünde yüzde 1’lik hisseye sahip olduklarını lisana getiren Yıldız, “Pazar hissemiz giderek artıyor. Daha düzgün olacağız. Bunun en hoş göstergesi, 2022 yılının birinci çeyrek verisiyle açıklanmış oldu. Bu alanda yapılan yatırımlarla Türkiye, 330 milyon dolarlık bir ticari hacim yakaladı. Burada kendi rekorunu kırdı. Bu manada Türkiye yalnızca kendi rekorunu kırmadı tıpkı vakitte Avrupa içinde en yüksek yatırım değerlemesine ulaşan ve gerçekleşen yatırımda da Avrupa’nın önderi oldu. Bize oyunda en yakın İngiltere pazarı var, onlarda bizim yüzde 50’mizden daha az yatırım gerçekleşti. Bu sayılar bizim için sevindirici” dedi.

‘YENİ ‘UNICORN’LAR GELECEK’

Yıldız, oyun bölümünün öbür dallara katkı sağladığını aktararak, Türk oyun kesiminde epey başarılı yazılım, tasarım, senarist, publisher ve ses sanatkarları bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin birinci unicornunun Peak Games’in oyun bölümünden çıktığını belirten Yıldız, “Peak Games, unicorn olup exit yaptıktan sonra yalnızca Peak Games’ten 65 tane yeni start-up doğdu. Bunların yalnızca 28’i oyun ekosisteminde, onun dışındaki firmaların tamamı Türkiyedeki start-up ekosistemine dahil oldu. Hasebiyle oyun bölümündeki muvaffakiyet öbür start-up ekosistemimizde de bir katalizör tesiri yaratıyor. 3 tane oyun ‘unircorn’umuz var. Dahaları da gelecek. Türk gençlerinin oyun ekosistemindeki başarısı engellenemez bir durumda ve bu gün geçtikçe yükselerek devam ediyor” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.