Ücretsiz hizmet! Tamamını devlet karşılıyor! İşte başvuru şartları...

Ücretsiz hizmet! Tamamını devlet karşılıyor! İşte başvuru şartları…

Paylaş

Türkiye’nin nüfusu 83.6 milyon. ‘Yaşlı’ olarak tanımlanan 65 yaş üstü kişilerin tüm nüfusa oranı ise yüzde 9.5. Yani yaklaşık 8 milyon kişi 65 yaş üstü.

Yaşlı nüfus oranının 2025’te yüzde 11, 2030 yılında yüzde 12.9, 2040 yılında ise yüzde 16.3 olması öngörülüyor.

Devlet, sayıları hızla artan yaşlılara yönelik evde bakım ve gündüzlü bakım hizmetlerini yaygınlaştırırken, ücretsiz hizmet veren yeni huzurevleri de açıyor.

Paylaş

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2021 yılı Eylül ayı itibarıyla bakanlığa bağlı 16 bin 509 kapasiteli 163 huzurevinde yaklaşık 14 bin kişiye hizmet sunulduğunu belirterek, “2023 yılının sonuna kadar toplamda 2 bin 320 kapasiteli 23 huzurevini daha hizmete açacağız” dedi.

Ayrıca

17 bin 508 kapasiteli özel 267 huzurevinde 11 bine yakın3 bin kapasiteli diğer kamu kurumlarına ait 21 huzurevinde de 2 bin 400 yaşlının bakımı gerçekleştiriliyor

İlgili Haber
Yaşlılık psikolojisine karşı altın değerinde 10 öneri
Yaşlılık psikolojisine karşı altın değerinde 10 öneri

Yaşlı bakım evi türleri

Paylaş

Yaşlı bakım evi türleri

Üç grupta toplanan yaşlı bakım evlerinin özellikleri şöyle: 

Huzurevi: Tedavisi mümkün olmayan hastalığı bulunmayan, huzurlu bir ortamda yaşlıları korumak amacıyla kurulmuş devlet destekli yaşlı bakımevleriRehabilitasyon merkezleri: Tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan, sürekli rehabilitasyon altında tutulması gereken kişiler için yapılmış kuruluşlarÖzel bakım evleri: Akıl ve ruh sağlığı yerinde olan, bulaşıcı hastalığı olmayan, yatağa bağımlı, zihinsel veya fiziksel gerilemeleri nedeniyle özel olarak bakım gerektiren yaşlılara özel hizmet veren kuruluşlar

Maddi imkanı olmayan yaşlılar için devlete bağlı huzurevleri ücretsiz

Paylaş

Maddi imkanı olmayan yaşlılar için devlete bağlı huzurevleri ücretsiz

Maddi imkanı bulunmayan ve bakanlığa bağlı huzurevlerinde kalan bakıma muhtaç yaşlıların bütün masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Yaşlılar huzurevinden izinli olarak ayrılabiliyor. İster gece ister gündüz burada kalabiliyor, istediği zaman huzurevinden çıkış yapabiliyor.

Özel huzurevleri

Özel huzurevleri belli bir ücret karşığında hizmet veriyor. Huzurevine yatırılan yaşlılardan aylık bakım ücreti adı altında alınan ücretler; oda, yatak, yemek ve bakım giderlerini içeriyor. Ücretler altı ayda bir değişiyor.

Huzuevi başvuru şartları

Paylaş

Huzuevi başvuru şartları

Huzurevi için 60 yaş ve üzeri olma şartı bulunuyor. Yaşlının kendi kendine bakabiliyor olması gerekiyor. Günlük yaşamını kendi karşılayabilmeli.Akıl yönünden sağlıklı olmalı. Diğer yaşlılara zarar vermemesi açısından herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmamalı. Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı bulunmamalı. Sosyal ve ekonomik yoksunluk içinde olmalı. Ailesinin veya çocuklarının bakmadığı veya parasının bulunmadığı, sosyal inceleme raporu ile tespit edilmiş olmalı.

Huzurevine kayıt için gerekli belgeler

Paylaş

Huzurevine kayıt için gerekli belgeler

Huzurevi için başvuru dilekçesine bakılıyor.TC kimlik numarası beyanı. Maaş ve gelir durumunu gösteren evraklar. Hastalığı olup olmadığına dair doktor raporu. Doktor raporunun sonunda ‘sakınca yoktur’ ibaresinin bulunması gerekiyor.

Huzuevlerinde indirim imkanı da var

Paylaş

Huzuevlerinde indirim imkanı da var

Yaşlıların gelir durumu dikkate alınarak bazı indirimler de uygulanıyor.

Ücreti karşılayacak kadar geliri olmadığı belirlenen yaşlıdan aylık gelirinin yüzde 25’i harçlık bırakılarak, yüzde 75’i ise ücret olarak tahsis ediliyor.

Özel bir durumu olduğunu belgeleyen yaşlının gelir (emekli aylığı, kira, faiz, yakının yardımı gibi) ve giderleri (oda ücreti, sağlık harcamaları, yaşlı özel yardımcısı, alt bezi, ulaşım, nafaka gibi) üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda yüzde 25 olan indirim yüzde 35’e çıkarılabiliyor

bakım evi huzur evi yaşlılar için huzurevleri huzurevi rehberi ücretsiz yaşlı bakım evi ücretsiz huzurevi huzurevi hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.