Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den öğretmenlere atama kelamı

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, öğretmenlere verdiği atama kelamının üzerinden aylar geçti. Geçen üç ayın akabinde, evvelki gün bir gazeteye konuşan Özer, tekrar öğretmen atamalarının yapılacağını söyledi.

Özer, bu yıl için yapılacak öğretmen atamaları konusunda yaptığı açıklamaların geçerli olduğunu ve atamaların yapılacağını belirtti. Özer ayrıyeten, atanacak öğretmenleri 2022-2023 öğretim yılına yetiştireceklerini de ekledi. Özer, “Bu kelam bakan kelamı. Fakat ortada yalnızca kelam yok. Ulusal Eğitim Bakanı öğretmen atamaları konusundaki hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandı” tabirlerini kullandı. Özer açıklamasında, bu yıl okul öncesi öğretmenliği kontenjanlarının fazla olacağını ve yeni atamalarda kontenjanın yüzde 50’den fazlasının İstanbul’a verileceğini de söyledi.

Bakanın bu açıklaması atama bekleyen öğretmenlerin içini rahatlatmadı. Cumhuriyet’e konuşan ve ismini açıklamak istemeyen bir öğretmen, “Maalesef ki açıklamalar bizi rahatlatmadı. Gençleri çok bekletmeyeceğiz demelerinin üzerinden de aylar geçti. Tahminen bu son açıklamayla atama yapılacağı katılaştı lakin ne kadar atama yapılacak? Yapılacak atamada yüksek kontenjan okul öncesi öğretmenliğine verilecek. Bu durum öteki branşların kontenjanını nasıl etkileyecek? Evet, atama olacak fakat kontenjanda mıyız onu bile bilmiyoruz. 2022 KPSS müracaatları başladı. Gelecek atamaya güvenip imtihana başvurmazsak, kontenjanda değilsek ne yapacağız? Kontenjandaysak neden girmeyeceğimiz bir imtihana müracaat yapalım? Atamalarda sona gelindiyse, müracaatlar bitmeden kontenjanların açıklanmasını istiyoruz. Asker kaçaklarına, mahkumlara müjde var lakin öğretmenlere yok” diye konuştu.

“KARNIMIZ TOK”

Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay da açıklamaların hayatta karşılığı olmadığını kaydetti. Özbay, “Gördüğü eğitimle öğretmen olma hakkını kazandığı halde mesleğine kavuşamayan, atanmayanlar ordusu yeni mezunlarla birlikte büyüyecek, sayısı 1 milyonu zorlayacak” dedi. Özbay, Özer’in “Bu bir bakan sözüdür” açıklamasını “acıklı” bulduklarını belirterek şöyle konuştu: “Emekçinin, bilhassa eğitim işçisinin iktidar cephesinden gelen vaatlere karnının ne kadar tok olduğunu idrak edemediğini gösteriyor. ‘Atama’ kelamları, neredeyse AKP’nin her eğitim bakanı tarafından tekraren yutulmuşken 3.600 ek gösterge hakkı iki seçimdir en doruktan kelam verilip sonra rafa kaldırılıyorken, Cumhurbaşkanı kendisine durumunu anlatan öğretmen adaylarına ‘her okuyan atanacak diye bir şey yok. İmtihandan imtihana koşun’ derken, Bakan Özer’in ‘Bakan sözü’ diye vurgu yapmasının bizdeki karşılığı fakat acı bir gülümsemedir. O acı gülümseme yerine taktir görmek isteyenler, kelamı bırakıp icraate yönelmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.