Yaz saati sorusuna Bakan’dan cevap: Saat değişimleri depresyon yapıyor

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sabit saat uygulamasına yönelik soru önergesini yanıtladı.

Bakan Dönmez, yaptığı açıklamada, değişken saat uygulamasının insan psikolojisini olumsuz etkilediğini belirterek, “Saat değişimlerinin getirdiği tasa, gerilim, depresyon üzere aksiliklerin sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağı ortaya konulmuş ve bu bilimsel tahlil sonuçları doğrultusunda uygulama hayata geçirilmiştir” dedi.

İTÜ tarafından yürütülen bilimsel çalışmalarda sabit saat uygulamasının hem elektrik tüketimine olan tesiri hem de ruhsal ve sosyolojik tesirlerinin tahlil edildiğini belirten Dönmez, “Bu kapsamda; Ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, endüstrileşme ve güç yoğunluğu dikkate alındığında, uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de daima bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük kısmının gün ışığından daha uzun mühlet faydalanmasına ve güç verimliliğine kayda paha katkı sağladığı ortaya konmuştur” dedi.

Dönmez, saat değişimlerinin getirdiği dert, gerilim, depresyon üzere aksiliklerin sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağının da bilimsel olarak tespit edildiğini belirterek, bu bilimsel tahlil sonuçları doğrultusunda sabit saat uygulaması hayata geçirildiğini hatırlattı. Dönmez, ayrıyeten; AB Kurulu tarafından üye ülkelere tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletildiğini belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.