Yeni iktisat modeli AKP’yi de karıştırdı: ‘Sabit fiyat’ teklifini tartıştılar

İktidarın iktisatta ‘Türkiye İktisat Modeli’ ismi altında uygulamaya soktuğu paketten de sonuç alınamaması AKP içerisinde de rahatsızlık konusu olduğu belirtiliyor. 

AKP’ye yakın Türkiye gazetesinde yer alan habere nazaran, bu husus AKP Genel Merkezi bünyesinde, Genel Lider Vekili Numan Kurtulmuş başkanlığında oluşturulan seçim stratejisi grubunun son toplantısında da gündeme geldi.

Habere nazaran Toplantıda geçim derdi, fiyat artışları ve enflasyon konusunda yapılması gerekenler ve teklifler değerlendirildi. Strateji grubu tarafından, önceliğin enflasyonla uğraşa verilmesi gerektiği ve para siyasetine yönelik yeni adımların atılmasına yönelik görüşler lisana getirildi. Tartışılan bu tekliflerin kıymetlendirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bir sonraki toplantıya davet edilmesi kararlaştırıldı. Nebati’nin önümüzdeki günlerde AKP seçim strateji grubunun yapacağı toplantıya katılacağı ve yeni ekonomik modelle ilgili bilgilendirme yapacağı belirtildi. Toplantıda strateji takımı de kendi görüş ve tekliflerini anlatacak.

‘SERBEST PİYASAYA AYKIRI’ DİYEREK KARŞI ÇIKTILAR

Habere nazaran strateji takımının toplantısında, kiralara müdahale ve aşikâr eserlere sabit fiyat uygulaması üzere teklifler de masaya geldi. Lakin bu tekliflere “serbest piyasa iktisadının mantığına muhalif olduğuna, girdi fiyatlarının daima artış gösterdiği bir ortamda konut fiyatlarına yahut kiralara müdahale edilemeyeceğine” dikkat çekilerek karşı çıkıldı.

Toplantılarda “Eğer inşaat girdi fiyatlarına müdahale etmiyorsanız, konut fiyatlarına da edemezsiniz. Kamu olarak yapılacak tek şey, kamu alanındaki fiyatları belirlemek, en fazla TOKİ’nin yapacağı meskenlerin uygun fiyatla satılması formunda bir adım olabilir” kıymetlendirilmesi yapıldı. AKP kaynakları, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile yapılacak toplantıda bu mevzunun da gündeme geleceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.