Zelenskiy: İhracat konusunda ihtiyatlı olmalıyız

Türkiye’nin gayretiyle Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ortasında İstanbul’da imzalanan Tahıl Mutabakatı hakkında Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık açıklamasında, tahıl yüklü geminin dün saat 08.30’da Ukrayna’daki Odessa Limanı’ndan hareket ederek Lübnan’a gideceğini duyurmuştu.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, 26 bin ton tahıl taşıyan geminin yolda olduğunu lakin gelecekte yaşanabilecekler konusunda bir sonuca varmanın erken olduğunu belirtti.

Zelenskiy, “Ancak liman çalışmaya başladı, ihracat trafiği başladı ve bu, dünyada besin krizinin yayılmasını durdurma talihine dair birinci olumlu sinyal olarak isimlendirilebilir. Şu anda her şey, Birleşmiş Milletler ve Türkiye başta olmak üzere ortakların sorumluluğunda olan bu teşebbüsün güvenlik parametrelerinin uygulanmasına bağlı. Rusya’nın Ukrayna ihracatını bozmaya çalışmaktan kaçınacağı yanılsamasına sahip olamayız” dedi.

“16 gemi daha limanda bekliyor”

Zelenskiy, dünya besin pazarına katkıda bulunmak için hazır olduklarını, lakin güvenliğin değerli bir yer tuttuğunu söz ederek, “Anlaşmaların nasıl işleyeceğini ve sahiden inançlı olup olmayacağını göreceğiz. 16 gemi yola çıkmak için bekliyor ve biz dünya besin pazarının istikrarına katkıda bulunmaya hazırız. Bu devletimiz için de büyük yarar sağlıyor. Yalnızca milyarlarca dolarlık döviz geliri ile ilgili değil.

Yaklaşık yarım milyon Ukraynalı, ihraç edilen ziraî eserlerin yetiştirilmesine katkı sağlıyor ve ilgili sanayileri de eklersek, bu artı bir milyon iş demektir. Bu nedenle, ihracat teşebbüsünün uygulanmasına devlet tarafından gereken ihtimam gösteriliyor. Halkımızın buna çok muhtaçlığı var” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tahıl sevkiyatı mutabakatı kapsamındaki mısır yüklü birinci geminin bugün yola çıkacağını duyurdu. Yapılan açıklamada mısır yüklü geminin 08.30’da Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket edeceği bildirilmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’nin ağır çalışmaları sonucunda tahıl yüklü birinci geminin geçtiğimiz gün saat 08.30’da Odesa Limanı’ndan hareket etmesi konusunda mutabık kalındığı belirtilmişti.

Mısır yüklü Razoni isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan’a gideceği bildirilen açıklamada, “22 Temmuz 2022’de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ortasında imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Hususlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi’ evrakı kapsamında sevkiyat yapacak bu birinci gemiyi takiben öbür gemilerin de belirlenen koridor ve tarzlar çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır” tabirine yer verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.