İkinci toplantıya saatler kaldı! Asgari ücrete yapılacak zam masadan sızdı

İlk toplantısı 11 Aralık’ta yapılan asgari ücret belirleme aşamalarındaki çalışmalar paylaşılırken yeni asgari ücret 7 milyondan fazla çalışanı ilgilendiriyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısında işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 5 kişilik heyetler yer alırken konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği söylemini tekrarladı.

Işıkhan asgari ücretle ilgili “2024 yılı asgari ücret miktarının, sosyal diyalog ve istişare yoluyla ekonomimizi büyütecek, çalışanlarımızın gelirlerini enflasyona ezdirmeyecek, istihdamı koruyacak ve artıracak en makul noktada belirlenmesi için çalışacağız. Bu süreçte temel hedefimiz, hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmektir” şeklinde konuştu.

İKİNCİ TOPLANTI NE ZAMAN YAPILACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısı ise 18 Aralık Pazartesi günü yapılacak.

Komisyonda işçileri temsil edecek olan 5 kişilik heyete 5 kişilik hükümet heyetinde Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş başkanlık edecek ve TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, işveren tarafını temsilen 5 kişilik heyete TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç yer alacak.

Gerçekleştirecek toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı, TÜİK temsilcileri enflasyon, alım gücü ve istihdam başta olmak üzere ekonomik veri ve raporları sunması beklenirken taraflar zam pazarlıklarını da yapacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin enflasyon, alım gücü ve istihdam başta olmak üzere ekonomik veri ve raporları sunması beklenen toplantıda, taraflar ara zam rakamına dair pazarlık yürütecek.

ASGARİ ÜCRETTE İKİNCİ TOPLANTI SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Asgari ücretin konuşulacağı ikinci toplantı 18 Aralık Pazartesi günü saat 13:30’da yapılacağını TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar aktardı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği yeni asgari ücret için gözler toplantılara çevrilmişken, asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net ve brüt rakamlar ise şu şekilde:

  • Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
  • Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
  • Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira
  • Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
  • Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Yeni asgari ücreti Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirlerken komisyon aralık ayında belirlenen tarihlerde toplanarak çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Aralık ayının son günlerinde yeni asgari ücret için rakamın belli olacağı öne sürülüyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Mevcut asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir