Kulis: Mansur Yavaş’ı yakından tanıyan isimler kesin bir dille “aday olmaz” diyor

İyi Parti ve CHP arasındaki gerginliğin sona ermemesi ve belediye başkanı olmasını sağlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı “vefasızlık” kaygısını taşıması nedeniyle Mansur Yavaş’a yakın isimlerin, Yavaş’ın aday olmayacağını söylediği öne sürüldü.

Bir”ün gazetesinden Nurcan Gökdemir’in kulis haberine göre, İyi Parti ile CHP arasında genel seçim sürecinde başlayan, seçim hezimetinden sonra da artarak süren gerginliğin yaklaşan yerel seçim sürecini nasıl etkileyeceği sorusu siyasetin kilit sorusu… İyi Parti’den yapılan olumsuz açıklamalar, Kürt hareketi ve Gelecek-Saadet ortaklığının aday çıkaracağı açıklamaları, İmamoğlu’nun alacağı karar çerçevesinde yapılan tartışmaların şimdilik geri planda kalan çok önemli bir boyutu var. CHP ile İyi Parti arasında ipler koparsa “Mansur Yavaş ne yapar” sorusu.

Yavaş, 2019’da adaylığının tartışıldığı dönemde “Bir daha aday olmam” diyerek sahneye çıktı. Ancak sonraki süreçte üzerinde uzlaşma sağlanan bir isim olma özelliğini koruması ve Ankara’da başarılı sonuçların ortaya çıkması ile bu söylem unutuldu ve 31 Mart 2024 seçimlerinin banko adayı gözüyle bakılmaya başlandı.

Ancak bu kararda çok etkili olacak bir konu var ki o da CHP ile İyi Parti arasındaki gerginliğin sona ermemesi, hatta İyi Parti’nin AKP ile uzlaşabileceği iddialarının hayata geçmesi. Bu durumda AKP’ye yeniden kaybettirecek aday olarak ismi konuşulan Yavaş’ın ne yapacağı merak ediliyor.

Bu soruya Yavaş’la uzun yıllar birlikte siyaset yapan ve onu yakından tanıyan isimler, kesin bir dille, “Aday olmaz” karşılığını veriyor. Bu da Yavaş’ın kendisini Ankara Büyükşehir Başkanlığı gibi bir koltuğa oturmasını sağlayan CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı bir tutumun “vefasızlık” olacağı kaygısını taşıması ile açıklanıyor.

Bundan daha ikna edici bir gerekçe olarak ise Yavaş’ın siyaseten uzak olduğu ve belediye başkan adaylığı döneminde suçlamalarına maruz kaldığı, başkanlığı döneminde de özellikle Belediye Meclisi’nde engellemeleri ile karşılaştığı, sert tartışmalar yaşadığı AKP ile birlikte hareket edemeyeceği ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx