Sean Penn’den Hollywood grevine destek

ABD’de Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ile Amerikan Televizyon, Radyo Sanatçılarının (AFTRA) iş garantisi ve maaş güvencesi gerekçesiyle başlattıkları ve Amerikan Senaristler Birliğinin de (WGA) dahil olduğu grev devam ediyor.

Hollywood’da dev yapımları durduran greve ünlü isimler de destek veriyor. Will Smith, Brad Pitt, Daniel Radcliffe, Bradley Cooper gibi isimlerin ardından iki Oscar ödüllü Sean Penn de greve açık desteğini gösterdi. 62 yaşındaki Amerikalı aktör, Disney Stüdyoları önünde yapılan eyleme katıldı.

Son Oscar ödülünü Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’ye veren Penn, yazar ve oyuncu arkadaşlarına Into the Wild filmindeki rol arkadaşı Emile Hirsch ile birlikte destek verdi.

‘ÇALIŞANLARIN SÖMÜRÜLDÜĞÜ BİR İŞLETME TEMEL AHLAK SORUNU’

Sean Penn, Deadline’a verdiği demeçte, kendisine ve sektördeki meslektaşlarına nasıl davranıldığıyla ilgili hayal kırıklıklarını anlattı.

Penn, “Çalışanların sömürüldüğü bir işletmenin uzun vadede hiç kimse için üretken olmadığı, bunun bir yaşam kalitesi ve temel ahlak sorunu olduğu konusunda yapımcıları gerçeklerle yüzleştiren bir değerlendirme yapılması gerekecek” ifadesini kullandı. Penn ayrıca, “Son derece ciddi sorunların olduğu bir dönem, insanlar çok net, ilkeli nedenlerle fedakarlık yapıyor” diye konuştu.

JANE FONDA DA DESTEK VERDİ

Dün, gün boyunca Disney Stüdyoları’nın önünde eylem yapanlar arasında iki Oscar ödüllü Jane Fonda ve Mrs. Davis’in ortak yaratıcısı Damon Lindelof da vardı.

OYUNCULAR VE SENARİSTLER GREVDE

Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliğince (AMPTP) ile sanatçıların, maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi konusunda yapılan görüşmeleri sonuçsuz kalması nedeniyle grev kararı alınmıştı.

İş garantisi ve maaş güvencesi talebiyle televizyon yapımcısı şirketlerle yaptıkları görüşmeden sonuç alamamaları nedeniyle 15 Temmuz’da Los Angeles şehrinde greve gidilmişti.

Amerikan Senaristler Birliği (WGA) de yıllık dizi ve film üretiminde hızlı artışın yaşandığı son yıllarda daha zor şartlar altında çalıştıkları ve bunun karşılığında daha az ücret aldıkları gerekçesiyle 2 Mayıs’ta greve gidildiğini açıklamış, daha sonra iki grev birleştirilmişti.

Senaristler, en son 2007’de greve gitmiş ve çalışanların 100 günlük iş bırakmaları yaklaşık 2 milyar dolar zarara yol açmıştı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx